NKP Vyšehrad

Důležité odkazy

Vyšehrad je hrad, pevnost a park s dechberoucími výhledy na Prahu. Místo s více než tisíciletou historií, spjaté mimo jiné s vládou prvního českého krále Vratislava II., a také dějiště nejstarších českých pověstí. Je to národní symbol plný tajuplných zákoutí, místo posledního odpočinku českých velikánů, oblíbený areál pro vycházky i outdoorové aktivity, atraktivní turistický cíl českých i zahraničních návštěvníků, který poskytuje bohaté kulturní a společenské vyžití.

Vyšehrad má status Národní kulturní památky a je součástí Pražské památkové rezervace, zapsané v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. K jeho největším lákadlům patří komentované prohlídky kasemat, podzemních chodeb pro rychlý přesun vojsk, ústících do sálu Gorlice s barokními originály soch z Karlova mostu. Dějiny této památky přibližuje stálá expozice Historické podoby Vyšehradu v Gotickém sklepě a pravidelné komentované vycházky Tváře Vyšehradu, které zájemce zavedou i do jinak nepřístupných úseků kasemat či skrytých kostelů.

Pestrý kulturní program nabízí komorní sál Starého purkrabství (koncerty, nedělní pohádky) a v letních měsících také oblíbená Letní scéna (divadlo, koncerty). V areálu se pořádá i řada plenérových akcí a festivalů (Vyšehrátky, Den dětí, Pevnost Vyšehrad). Školní skupiny si mohou vybírat z osmi zábavně-vzdělávacích programů s historickou tematikou, které jsou přímo provázány s historií a mytologií Vyšehradu nebo důležitými milníky našeho státu. Některé objekty (Staré purkrabství, Letní scénu) a místa v parku je rovněž možné pronajmout pro vlastní akci či svatbu.