Městská knihovna v Praze

Městská knihovna v Praze

Městskou knihovnu v Praze zřídilo hlavní město Praha v roce 1891 a Pražané ji našli v několika místnostech v bývalé svatováclavské trestnici Na Zderaze. Nyní knihovnu tvoří síť 45 poboček po celé Praze, které doplňují dva vozy pojízdné knihovny. V rámci sítě pak vznikají místa speciálních služeb, jako je sousedská dílna DOK16, makerspace Suterén, Artotéka, vzácné tisky nebo oddělení zaměřená na hudbu a film. Dostupnost služeb knihovny je zajištěna skoro 24/7 díky samoobslužnému Kiosku.

Ústřední knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v druhé polovině 20. let 20. stolení podle architektonického návrhu Františka Roitha a ideového návrhu ředitele Jana Thona. Budova byla postavena jako multifunkční nejen pro účely knihovny, ale také pořádání kulturních akcí, provoz galerie a jako reprezentační prostor primátora hl. m. Prahy. Kompletní rekonstrukce proběhla v roce 1998. Tehdy byl do vstupní haly knihovny umístěn umělecký objekt Mateje Kréna „IDIOM“, sloup tvořený z 8000 knih.

Knihovny jsou důležitým prvkem občanské vybavenosti města a přispívají svými prostory a aktivitami k rozvoji komunit i svého okolí. Konají se v nich setkání místních iniciativ a spolků, schází se v nich rodiče s dětmi, senioři trénují paměť a cizinci se učí česky. Bohatý kulturní program (přednášky, filmové projekce, koncerty) se odehrává v Ústřední knihovně.

Knihovna zastřešuje projekty podporující pražskou kulturu, jako je například Praha město literatury nebo Moje Mariánské. Praha město literatury koordinuje aktivity související s titulem kreativního města literatury UNESCO, který Prahu zdobí od roku 2014. V rámci PML probíhají rezidenční pobyty zahraničních autorů a své aktivity rozvíjí básník města Prahy, kterým právě je Vít Janota. Iniciativa Moje Mariánské organizuje dění na Mariánském náměstí, které se z parkoviště proměnilo na příjemné místo pro lidi a slouží jako veřejné jeviště i hlediště v centru Prahy.

Knihovní fond tvoří asi 1,9 mil. jednotek (knihy, deskové hry, audioknihy, filmy, mapy, noviny, časopisy, obrazy). Součástí nabídky jsou e-knihy volně dostupné v E-knihovně (www.e-knihovna.cz).