Planetum - hvězdárny a planetárium

Planetum

V listopadu 2018 spojily své síly dvě pražské hvězdárny a planetárium pod společnou značkou Planetum. Štefánikova hvězdárna na Petříně byla pro veřejnost otevřena téměř před stoletím – 24. června 1928. Hvězdárna Ďáblice začala sloužit veřejnosti 3. listopadu 1956. Nejmladší částí platformy Planetum je planetárium ve Stromovce. Zahájilo provoz 20. listopadu 1960.

Na hvězdárnách můžete obdivovat velké dalekohledy. Ve dne se pomocí speciálních dalekohledů podíváte na Slunce, za jasných nocí můžete pozorovat Měsíc, detaily planet, místa, kde se ve vesmíru rodí hvězdy, či vzdálené galaxie. V planetáriu se vesmír promítá na umělou oblohu tvaru polokoule – největší projekční plochu v České republice. Obě hvězdárny i planetárium mají bohatou nabídku pořadů – od pohádek pro nejmenší, až po dokumenty o astrofyzice nebo astronomické historii Prahy. Najdete tu také zajímavé interaktivní expozice věnované zkoumání vesmíru a kosmonautice. Můžete se posadit do pilotní kabiny kosmických lodí a zažít pocity astronautů a kosmonautů.

Planetárium je strojem času, který dokáže cestovat do minulosti i budoucnosti, kosmickou lodí, s níž zaletíte k planetám, mezi hvězdy nebo opustíte Galaxii a podíváte se na náš domov ze vzdálenosti desítek miliard světelných roků. To vše díky moderní digitální technologii, která jde stále kupředu. Pávě nyní probíhá proměna ze systému, který promítá obraz na pasivní kopuli, v obří LED obrazovku s plochou 867 čtverečních metrů – Planetárium Praha bude mít první tzv. LED-dome v Evropě a největší na světě. Planetum se už vydalo i do vesmíru – 25. května 2022 vynesla raketa Falcon 9 na oběžnou dráhu nanosatelit Planetum-1, první čistě vzdělávací družici na světě. Ve foyer planetária můžete nahlédnout do jejího řídicího střediska. Žáci a studenti základních a středních škol – budoucí skutečně kosmická generace – díky ní dělají své první krůčky na poli vesmírných technologií.

Planetum je místo nikdy nekončící zvědavosti. Když jde o vesmír, není tu nikdo lepší!