Hudební divadlo Karlín

Hudební divadlo Karlín

Hudební divadlo Karlín je jedním z nejstarších a nekrásnějších kamenných divadel, které je po nákladné rekonstrukci budovy a technologií zničených ničivými povodněmi v roce 2002, s kapacitou 921 míst, druhým největším v Praze.

Od roku 1881, kdy stavitel Eduard Tichý otevřel pseudobarokní budovu, v níž se nejdříve pořádala cirkusová a varietní představení, později díky Karlu Hašlerovi kabaret, prošlo mnohými změnami, aby se nakonec stalo divadlo nejvýznamnější operetní a především muzikálovou scénou v zemi, jíž prošly osobnosti zvučných jmen, za mnohé E. F. Burian, Jan Werich, Oldřich Nový, Vlastimil Burian, Karel Vlach, Ljuba Hermanová, Laďka Kozderková, Jaroslava Adamová, Radek Brzobohatý, Karel Fiala a další. Ředitelem Hudebního divadla Karlín je od roku 2003 Bc. Egon Kulhánek.

Od roku 2006, kdy byla budova divadla po rekonstrukci slavnostně znovuotevřena premiérou amerického muzikálu Producenti, se píše její novodobá historie. Dramaturgie se zaměřuje nejen na česká uvedení světových operetních, resp. muzikálových hitů, za mnohé operety Čardášová princezna, Polská krev, Mam’zelle Nitouche, Veselá vdova nebo muzikály Jesus Christ Superstar, Courtains, Aida, The Addams Family či Sestra v akci, ale i na díla českých autorů. Noc na Karlštejně, Dracula, Limonádový Joe, Lucie, větší než malé množství lásky, Legenda jménem Holmes, Rebelové nebo Slunce, seno, jahody plnily a stále plní hlediště divadla. Třešničkou na dortu je nejúspěšnější muzikál posledních dob, který přímo na tělo Lucii Bílé napsal uznávaný americký skladatel Frank Wildhorn, muzikál Carmen, který se dočkal 415 repríz!

Vznikem edice HDK Junior deklaruje divadlo mj. to, že klade i důraz na výchovu nového, mladého diváka. Pod touto značkou vznikl například Jak se dělá muzikál. Nyní se pod ní, v koprodukci s PixaPro, uvádí rodinné muzikály Královna Kapeska, Sněhová královna, Alenka v říši divů.

Naplno a vždy naživo – tak deklaruje divadlo skutečnost, že diváci mohou očekávat mj. živý orchestr, velkou pěveckou a taneční company, úžasné herecké a pěvecké výkony. To spolu výpravnými scénami a kostýmy dělá z návštěvy první muzikálové scény v zemi neopakovatelný kulturní zážitek.