Symfonický orchestr hl. m. Prahy

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK je oficiálním orchestrem metropole. Těleso bylo založeno roku 1934 Rudolfem Pekárkem. Zkratka FOK symbolizuje původní zaměření orchestru (Film – Opera – Koncert), neboť orchestr nahrál hudbu k většině českých filmů 30. a 40. let. Mezi prvními byly Dívka v modrém, Hej rup!, Škola základ života nebo Kristián.

Pražští symfonikové sídlí v ikonické secesní budově Obecního domu a každou sezónu odehraje v Praze desítky koncertů právě zde ve Smetanově síni. V nabídce FOK jsou ale i komorní koncerty v kostele sv. Šimona a Judy, klavírní recitály ve Dvořákově síni Rudolfina, cyklus komorních koncertů Obrazy a hudba v Anežském klášteře nebo Slovo a hudba v Divadle Viola. Zároveň už od svého založení připravuje řadu programů pro děti všech věkových kategorií a zasazuje se tak o vzdělávání nové generace posluchačů klasické hudby. Od sezóny 2020/2021 stojí v čele orchestru šéfdirigent Tomáš Brauner, hlavním hostujícím dirigentem je Jac van Steen. Na postu šéfdirigenta se v minulosti vystřídala taková jména jako Václav Smetáček, Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter, Gaetano Delogu, Serge Baudo, Jiří Kout nebo Pietari Inkinen.

Umělecké renomé a respekt orchestru spoluvytváří a současně podtrhuje spolupráce s mezinárodně uznávanými dirigenty a špičkovými sólisty. V sezóně 2022/2023 to bude například José Cura, Andrej Borejko, Ion Marin, Claus Peter Flor, Krzysztof Urbański nebo Darrel Ang. Ze sólistů se představí Pavel Šporcl, Lukáš Vondráček, Jiří Bárta, Roman Patočka, Angela Hewitt, Yulianna Avdeeva, Jan Lisiecki nebo Julian Steckel.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pravidelně hostuje v zahraničí. Posledním úspěchem byl debut ve vyprodaném dvoutisícovém sále Labské filharmonie v Hamburku v srpnu 2022.

Během koronavirového období se orchestr věnoval nahrávání. Pod taktovkou šéfdirigenta Tomáše Braunera vznikly nahrávky Dvořákových Slovanských tanců, skladeb Karla Husy (včetně legendární Hudby pro Prahu 1968) nebo klavírních koncertů Sergeje Rachmaninova s Lukášem Vondráčkem. Nabídl rovněž celou řadu zajímavých online projektů, které jsou ke zhlédnutí na YouTube kanálu Pražských symfoniků, stejně jako řada nových i archivních nahrávek.