Divadlo Spejbla a Hurvínka

Divadlo Spejbla a Hurvínka

Legendární loutkové divadlo založené prof. Josefem Skupou roku 1930 v Plzni, které se svou dramaturgií zaměřuje na tvorbu pro děti, mládež, ale i dospělé. Od roku 1945 sídlí v Praze, momentálně v Dejvické ulici na Praze 6. Loutky Spejbla a Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny a psa Žeryka sklízejí již po několik desetiletí značný úspěch doma i v zahraničí, kam pravidelně vyjíždí na turné. Zvykem divadla je hrát v jazyce dané země, čímž si, mimo jiné, udržuje značnou popularitu.

Divadlo se vyznačuje především hraním s marionetami na nitích, což mu v kontextu českého, ale i světového divadla, získává specifické a ojedinělé postavení. Rozvíjí Skupův umělecký odkaz, usilující o propojení tradičního loutkářství s moderním loutkovým divadlem, akcentuje souvislost s tradicí a udržuje specifickou marionetářskou školu, která i jeho zásluhou zůstává živou součástí české divadelní kultury. Československé loutkářství je od roku 2016 zapsáno na seznam Nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Za přínos českému loutkářství byla Divadlu Spejbla a Hurvínka udělena cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla. Snahou je tuto jedinečnou loutkářskou tradici udržovat stále živou, navazovat na její historii a rozvíjet ji. Objevovat nové technologické možnosti a inovovat tak výrazové prostředky sdělení, které by byly blízké divákovi dnes. I proto je repertoár složen z moderních inscenací zakládajících si na vizuálně působivém zpracování příběhů, v nichž je kladen důraz na rozvíjení fantazie, stejně jako na reflexi doby.

Nově také divadlo uvádí inscenace pro nejmenší s podtitulem Miminí divadlo, které je trendem posledních několika let. Všeobecnému zájmu se těší i workshopy probíhající a přímo navazující na představení, které rozvíjejí bezprostřední zážitky z viděného. Značné oblibě se těší i kurz loutkového divadla pro děti, který jim přibližuje svět loutek hravou formou. Postavy Spejbla a Hurvínka přesahují běžný rámec divadelního světa, jsou kromě loutek i animovanými postavami ve filmu, hrdiny několika řad večerníčků a nesčíslně audionahrávek. Účastní se společenského života a mnoha kulturních událostí, nejsou tedy jen humornou divadelní dvojicí, ale především žijící legendou odrážející svou dobu.