Divadlo Na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech je reprezentativní scénou hlavního města Prahy. Je to největší pražská činoherní scéna se 115letou tradicí. Jsme repertoárové divadlo se stálým hereckým souborem, které se profiluje jako „divadlo velké činohry“ – náš repertoár je postaven na inscenacích her světového i českého činoherního repertoáru, uvádíme jak klasické texty (Shakespeare, Molière, Preissová, Nestroy atd.), tak moderní drama 20. století (Ibsen, Čapek, Shaw, Langer, Miller) i současné dramatické texty (Uhde, Kohout, Vedral). Zajímá nás postavení člověka v proměnlivém světě, aktuální společenská témata i reflexe specifických rysů a osudů českého národa a vznik moderní české společnosti v 19. a 20. století. Důležitou součástí naší dramaturgie je program Česká a slovenská komorní hra, realizovaný od roku 2012 v komorním prostoru Studiové scény, v němž uvádíme jednak hry zavedených autorů (Havel,Topol, Landovský, Klimáček), tak i nové texty (Hančilová, Frydrychová, Majling).

Současný inscenační styl DnV je charakteristický aktuální interpretací dramatických textů (s respektem k autorovi a původnímu textu) a důrazem na propracované a kvalitní herectví. Klíčová „vinohradská“ slova: silný herecký soubor, divadlo „režírovaného herce“, repertoár velkých autorských příběhů, scéna pro všechny generace diváků.
Od roku 2012 vede divadlo tým ve složení Tomáš Töpfer (ředitel DnV), Juraj Deák (umělecký šéf) a Jan Vedral (šéfdramaturg). Pod jejich vedením byl herecký soubor doplněn a omlazen, aby umožňoval špičkové plnění uměleckých úkolů i mezigenerační sdílení. Společně usilujme o moderní scénický výraz, který se opírá o znalost a reflexi tradice české inscenace a zároveň se otevírá novým výrazovým možnostem současného evropského divadla.

Krásná budova DnV, postavená v letech 1905-7 jako měšťanská scéna tehdy samostatného města Královské Vinohrady, tvoří jednu z dominant náměstí Míru a patří mezi významné historické stavby Prahy i mezi nejpůsobivější divadelní budovy v celé České republice.