Minor

Minor

Minor je pražská divadelní scéna se zaměřením na děti a mládež, nicméně ve své tvorbě počítá i s dospělým divákem. Spolupracuje s výraznými osobnostmi divadelní i filmové scény – Petr a Matěj Formanovi, Lenka Vagnerová, Braňo Holiček, Jiří Havelka, Jan Jirků ad. Ve svých inscenacích využívá inovátorské postupy včetně moderních technologií a svým divákům přináší širokou paletu uměleckých žánrů (činohra, muzikál, loutkové, pohybové a multimediální divadlo, nový cirkus, pantomima atd.). Zaměřuje se i na vzdělávací aktivity, jednak prostřednictvím témat inscenací, a také velkou nabídkou workshopů a vzdělávacích dílen. V období pandemie začalo divadlo provozovat vlastní VOD platformu TV Minor s krátkými animovanými filmy od studentů a absolventů českých i zahraničních uměleckých škol.

Od roku 1998 je ředitelem Minoru Zdeněk Pecháček. Za jeho působení se divadlo v roce 2001 přestěhovalo ze Senovážného náměstí do tehdy chátrajících prostor bývalého kina Skaut ve Vodičkově ulice, kde sídlí dodnes. Po rekonstrukci získalo ocenění Stavba roku 2002 a Cenu primátora hlavního města Prahy za vytvoření ojedinělého prostoru pro kulturní aktivity dětí se zřetelem k náročnosti rekonstrukce dříve zdevastovaného kina Skaut. Interiér architekta Viktora Korejse a výtvarníků Barbory, Jakuba a Jana Zichových je jedním z faktorů, který z Minoru vytváří jedinečný prostor pro celou rodinu.

Tvorba Minoru je oblíbená jak u laické, tak odborné veřejnosti a jeho inscenace získaly celou řadu ocenění - Bratři naděje (několik nominací na Cenu Thálie 2022, čtyři ceny na festivalu Skupova Plzeň), Zá-to-pek! (Cena Thálie 2020 pro Ondřeje Nosálka), Nanuk (dvě ceny na festivalu Mateřinka 2021), Mami, už tam budem? (Cena města Plzně pro Lenku Volfovou a Jiřího Jelínka), Libozvuky (Ceny divadelní kritiky pro Marka Doubravu) a mnoho dalších.